Šilutės greitosios medicinos pagalbos stotyje dirba labai gerai savo darbą išmanantys ir vis tobulėti siekiantys medikai. Tai jie dar kartą įrodė rugsėjį Molėtų rajono Dubingių miestelyje surengtose jau 9-osiose Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) medikų žaidynėse.
Kasmet rengiamos žaidynės yra skirtos GMP medikų profesinės kvalifikacijos kėlimui, bendravimo ir bendradarbiavimo skatinimui.
Iš šio tradicinio, tris dienas trukusio renginio sugrįžusi šilutiškių komanda – bendruomenės slaugytojos Laima Vaičiulienė ir Lina Petrošienė bei vairuotojas Vytautas Sungaila džiaugiasi ne tiek tuo, kad ir šįkart pavyko puikiai pasirodyti, bet ir tuo, jog turėjo galimybę įgyti naujų įgūdžių bei dar kartą pasitikrinti savo žinias, išgirsti naujausius medicinos pasiekimus gelbstint žmones.
Dirbo ir „karo lauke“
Šiemetinėse žaidynėse dalyvavo 33 geriausios GMP medikų komandos iš visos Lietuvos, sulaukta ir užsienio valstybių atstovų: atvyko dvi Lenkijos ir trys Kazachstano komandos.
Pirmą kartą kartu su medikais žaidynėse dalyvavo ir Lietuvos Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba, Lietuvoje dislokuotų NATO pajėgų medikai.
Žaidynių dalyvius pasveikino Molėtų rajono meras Stasys Žvinys, Seimo ir sveikatos reikalų komiteto nariai, kiti aukšti svečiai.
Šilutės GMP komandos nariai pasakoja, jog pirmoji diena buvo skirta seminarui ir praktiniams mokymams, kurių metu medikai turėjo prisiminti savo įgūdžius gaivinant naujagimius, teikiant pagalbą organiniais fosforo junginiais apsinuodijusiems žmonėms ir pan.
Antrąją dieną organizuota „masinė nelaimė“ – Lietuvą pasiekusių pabėgėlių iš Sirijos grupę „užpuolė“ teroristai, tad sužeistuosius gelbstintiems medikams teko dirbti „tikromis karo sąlygomis“.
Šilutiškiams ir anksčiau yra tekę dalyvauti įvairiose pratybose, bet tokiose, kur dalyvauja ir kariuomenė, jie dirbo pirmą kartą.
„Sprogimai, išminuotojai, sužeistieji – dirbome kaip tikrame kare“, – sakė medikės ir jų vairuotojas.
Anot jų, kaip ir realiame darbe, sėkmę čia pirmiausia lėmė ne tik kvalifikacija ir žinios, bet ir pasitikėjimas komandos draugais, gebėjimas visiems dirbti vieningai.
Užduočių buvo ir medikėms, ir vairuotojams
Žaidynių metu taip pat veikė karinės technikos ekspozicija, o Lietuvos kariuomenės instruktoriai mokė užtikrinti civilių greitosios medicinos pagalbos medikų saugumą, teikiant pagalbą nukentėjusiems karinių veiksmų metu.
Šiemet į žaidynes buvo pakviesta ir Lietuvos automobilių sporto federacija, kurios atstovai supažindino medikus su sportininkų naudojama įranga, pagalbos jiems teikimo ypatumais, mokė medikus gelbėti specialiuose sportiniuose automobiliuose įstrigusius žmones.
Nelaimė mokykloje – į rūsį įkritęs žmogus – tokia buvo dar viena užduotis, kurią medikams teko atlikti šlapiame rūsyje ir visiškoje tamsoje, pasišviečiant tik žibintuvėliais. „Likome šlapi ir murzini, bet susitvarkėme ir atgaivinome“, – sako jie.
Jokia naujiena šilutiškiams nebuvo ir namuose pagimdyto naujagimio sutvarkymas. Anot slaugytojų L.Vaičiulienės ir L.Petrošienės, dabar neretai moterys pagimdo ir namuose, ir automobiliuose, tad su panašiomis situacijomis joms jau teko susidurti.
Žinoma, žaidynėms specialiai parenkamos tokios situacijos, kokių pasitaiko realiame gyvenime.
Prie žaidynių prisidėjo ir Susisiekimo ministerija – renginio dalyviai išbandė automobilio apsivertimo imitavimo įrenginį ir įsitikino saugos diržų svarba.
Automobilių vairuotojams teko parodyti, kaip išmano Kelių eismo taisykles, o medikėms – įvertinti širdies elektrokardiogramą, teikti pirmąją pagalbą motociklininkui, labai greit pademonstruoti, kaip gerai išmano, kur ir kokia įranga sudėta jų automobilyje, kaip ji sukomplektuota.
Nori mokytis ir tobulėti
Į šias žaidynes važiuoja tie žmonės, kurie patys pareiškia tokį norą, kurie yra smalsūs ir siekia naujovių. O pasišovę atstovauti savo miestams turi dar ir atsakingai joms pasiruošti.
Šilutiškiai irgi ruošėsi beveik porą mėnesių: važinėjo į Klaipėdą, kur dalyvavo Krizių centro instruktorių vedamuose užsiėmimuose, mokėsi ir namuose.
Visgi jie pripažįsta, jog širdyse prieš žaidynes ir atskiras rungtis nebuvo visai ramu, nes visos užduotys buvo įslaptintos, jų laukdami niekada nežinojo ką teks daryti. „Bet tai irgi – jokia naujiena, taip mes dirbame kiekvieną dieną ir niekada važiuodami į eilinį iškvietimą nežinome, kokią situaciją ir kokios būklės žmogų rasime“, – sakė medikės.
Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centrui priklausančios GMP medikų brigados beveik kasmet dalyvauja šiose žaidynėse ir visada pasirodo puikiai. „Didžiuojamės savo medikais, kurie ne tik nesustoja vietoje, nori mokytis ir tobulėti, bet ir visada puikiai pasirodo varžybose“, – sako šios tarnybos vadovė Alma Vendzelienė.
Rašyti atsakymą