Šilutės KU nariai apžvelgė praėjusius metus ir išsirinko naujus vadovus

Praėjusią savaitę į ataskaitinį rinkiminį susirinkimą rinkosi gausi Šilutės kredito unijos narių šeima. Susirinkusieji pasidžiaugė, kad per 2024-uosius metus unijos turtas išaugo 2,126 mln. eurų ir kitais veiklos rezultatais bei finansiniais rodikliais.

Tačiau šiemetinis susirinkimas neapsiribojo tik ataskaitų skaitymu, jo metu dar ir rinkti nauji Valdybos, Paskolų ir Stebėtojų komitetų nariai, kuriems nuo šiol šiam Pamario krašto bankui teks vadovauti 4 metus.

Pajuto refinansavimo įtaką

Susitikti su šilutiškiais atvyko ir keletas Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), vienijančios 44 tokius šalies bankelius, vadovų: administracijos vadovas ir Valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas, Valdybos narys Aurimas Lankas, Priežiūros departamento direktorius Aurimas Kontrimas, auditorė Samanta Kapickytė.

Šilutės KU Valdybos ataskaitą skaičiusi pirmininkė Genovaitė Kimbrienė pabrėžė, kad kitais metais mūsų unija švęs jau 30-ąjį jubiliejų. Šiuo metu Šilutės kredito unija vienija 8 605 narius, dar 281 narys yra juridiniai asmenys. Per 2024 metus sulaukta 299 naujų narių, uždarytos 130 mirusių narių sąskaitos. Mūsų KU paslaugomis naudojasi ir nemažai Klaipėdos, Šilalės, Neringos ir Tauragės gyventojų: jie čia ir taupo, ir skolinasi.

„Pajutome, kad bankai vilioja mūsų klientus, todėl pernai teko kelti indėlių palūkanas“, – neslėpė pirmininkė. Dabar, pasak jos, palūkanos vėl mažinamos, šiandien terminuotų indėlių palūkanos yra nuo 2,6 iki 4,4 proc. Visi indėliai apdrausti 100 tūkst. eurų suma.

Praėjusių metų rezultatams neigiamai atsiliepė Lietuvos banko inicijuotas supaprastinto kredito refinansavimo procesas. Pasak G. Kimbrienės, tuomet unijos nariai suskubo prašyti iki neįmanomo lygio mažinti palūkanas, o nesutikus – rinkosi kitus bankus.

Veikla buvo pelninga

Pagrindinis KU finansavimosi šaltinis yra indėliai, kurių portfelis 2024 metų pabaigoje sudarė 48.010  mln. eurų. Kredito unijos valdyba per metus suteikė 252 paskolas už 9,2 mln. eurų.

Metų pabaigoje Kredito unijos kapitalą sudarė 4,4 mln. eurų, kai 2023 metais jis buvo 3,6 mln. eurų. Unijos veikla buvo pelninga: uždirbta 344 tūkst. eurų pelno. Visgi, lyginant su ankstesniais metais, tai yra 177 tūkst. eurų mažiau.

Jaučiamas kvalifikuotų specialistų poreikis

Šilutės kredito unijoje šiuo metu dirba 23 darbuotojai, per 2024 metus vienas išėjo savo noru, dar vienas – ne savo noru. Valdybos pirmininkė G. Kimbrienė akcentavo naujų kvalifikuotų specialistų poreikį, kuris bus ypač ryškus artimiausiais metais, mat keletas darbuotojų jau yra priešpensinio amžiaus. Tačiau rasti tinkamai pasirengusių specialistų yra nelengva.

Pasak G. Kimbrienės, unijos darbuotojai siekia padėti krašto žmonėms kurti finansinę gerovę ir padėti įgyvendinti jų svajones. Todėl nuolat finansiškai remiamos kaimo bendruomenės ir visuomeninės organizacijos, norinčios įsigyti reikalingą inventorių ar surengti miestelių šventes. Tiesa, pernai gauti tik 8 paramos prašymai ir tam skirta 2 150 eurų, nors buvo galimybių skirti daugiau paramos.

Kredito unijos vadovybė sulaukė Savivaldybės vadovų pageidavimo, kad nebūtų uždaromos nutolusios seniūnijų kasos. Šiuo metu tokių kasų yra visose savivaldybės seniūnijose, dar viena – ir gretimoje Kvėdarnoje.

Pastebėjo naujo požiūrio poreikį

Stebėtojų tarybos pirmininkas Leonas Anskaitis, be kita ko sakė, kad Stebėtojų tarybą džiugina visgi ne visi rodikliai, o dalis problemų buvo žinoma ir seniau. Anot L. Anskaičio, Šilutėje išduodama 2 kartus daugiau stambių (virš 500 000 eurų) paskolų, negu kitose KU. Šilutės unija turi ir 12,1 proc. rizikingų paskolų, kai kitų KU vidurkis yra tik 8,68 proc. O Šilutės unijos paskolų rizikos rodiklis buvo 1,88 proc. didesnis, nei visos LKU grupės.

Todėl L. Anskaitis mano, kad unijoje reikėtų naujo požiūrio į kai kurias problemas. Pasak jo, kartais nenuvažiuojama pažiūrėti, kokios vertės yra užstatomas turtas, ir dėl to unija tampa pažeidžiama.

„Rengdami ataskaitas analitikai pastebi, kad unija nesugeba įdarbinti visų iš indėlių surinktų lėšų. Be to, mūsų unija yra mažiau konkurencinga, nei vidutinė unija LKU sistemoje. Visi šie faktai rodo, kad reikalingas didžiulis darbas, reikalaujantis ne vienų metų, bei naujas požiūris į susidariusią situaciją“, – sakė L. Anskaitis.

Paskolinta 8,8 mln. eurų

Paskolų komiteto pirmininkė Birutė Gustienė sakė, kad per 2024 metus išmokėta 130 paskolų, kurių bendra suma siekia 8,8 mln. eurų. Didžiausią dalį – 67 proc. – sudarė paskolos su nekilnojamojo turto įkeitimu, t. y., suteiktos statyboms arba būstui įsigyti. 20 proc. paskolų portfelio sudarė paskolos komercinių ir gamybinių pastatų pirkimui, įrangos ar komercinės paskirties transporto įsigijimui. Dar 8,5 proc. paskolų išduota žemės ūkio verslams.

Vyriausioji finansininkė Rita Stonienė išsamiai pristatė finansinius rezultatus. Ji akcentavo, kad šiemet teks padidinti darbo užmokesčio fondą ir tam yra kelios priežastys. Visų pirma tai, kad prie Šilutės KU jungiasi Gargždų kredito unija, tad ir darbuotojų padaugės. Be to, keletas darbuotojų išeis į pensiją, tad pinigų reikės išeitinėms išmokoms.

LCKU vertina pasiektus rezultatus

Svečias, Lietuvos CKU Valdybos pirmininkas M. Vijūnas pastebėjo, kad Šilutės KU yra viena didžiausių ir viena pelningiausių Lietuvoje.

Praėjusių metų ekonominė šalies situacija, pasak svečio, visiems darė įtaką, tačiau šilutiškiai visgi pasiekė neblogų rezultatų.

M. Vijūnas pastebėjo, kad tądien vykusiuose rinkimuose į KU Valdybą bei kitus valdymo organus buvo nemažai kandidatų, bet kartu jie sukėlė ir nemažai nepasitikėjimo bei susirinkusiųjų diskusijų. Visgi, anot svečio, šilutiškiai turėjo galimybę išsirinkti pačius geriausius savo atstovus.

O naujai išrinktai Valdybai jis palinkėjo turėti daugiau ambicijų.

Tądien baigėsi iki ataskaitinio susirinkimo vykę Valdybos, Paskolų komiteto ir Stebėtojų tarybos rinkimai. Išrinktus kandidatus dar turės įvertinti Lietuvos bankas, o tada Kredito unijos interneto svetainėje  bus paskelbtos jų pavardės.

Į susirinkimą atvykusiems KU nariams surengtas koncertas.