Šilutiškiai sulaukė „dovanėlių“ – dvigubai didesnių sąskaitų už šildymą

Prieššventinis laikotarpis daugeliui atnešė ne tik papildomų rūpesčių, kaip nustebinti artimąjį  miela dovanėle, sočiu stalu ar sukurta jaukia vakariene. Kartu jis ir pasėjo nerimą, kaip pavyks išdėlioti šeimos ūkio biudžetą po gautų sąskaitų už šildymą. Šios „dovanėlės“, gautos už lapkričio mėnesį, ne vienam buvo lemtingos sprendžiant, kiek galima sau leisti per šventes. Gruodžio viduryje gyventojus pasiekė lapkričio mėnesio šildymo sąskaitos. Didžiausią įtaką joms, palyginti su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, turėjo žemesnė vidutinė oro temperatūra, dėl kurios daugiabučiuose buvo suvartota daugiau šilumos, taip pat pabrangęs kuras, didesnės šilumos kainos.

Sąskaitos dvigubai didesnės

Suprantama, kad šilutiškiai su nerimu laukė lapkričio mėnesio sąskaitų už šildymą, o jų sumos lėmė ir pasiruošimą šventėms.

Šilutiškė Aušra, gyvenantis Melioratorių alėjoje, nerenovuoto daugiabučio namo bute, prisipažino, kad spalį gauta sąskaita už šildymą jos neišgąsdino, tačiau gruodį jau buvo kitaip. Dar liūdniau moteriai pasidarė, kai ji 2022 m. gruodžio sąskaitą už šildymą palygino su gautąja prieš metus. Sumos labai skiriasi: už 2022 m. spalį Aušra sulaukė UAB „Šilutės šilumos tinklai“ sąskaitos su dviženkliu skaičiumi: už 65 kv. m patalpų šildymą, karštą vandenį ir kitas paslaugas bendrai moteris turėjo sumokėti 44 Eur.

„Tokia suma dirbančiam ir sveikam žmogui – tikrai nėra tragiška“, – sako Aušra.

Tačiau visai kitokią reakciją šilutiškei sukėlė gruodžio mėnesį gauta triženklė sąskaita už tuos pačius UAB „Šilutės šilumos tinklai“ suteikiamus patarnavimus. Galutinė suma – 151,19 Eur.

Lyginant sumas yra aišku, kad lapkričio šiluma daugiau nei trigubai brangesnė nei spalio, o analizuojant sąskaitos išklotinę matosi, kad didysis pabrangimas yra dėl patalpų šildymo. Už patalpų šildymą spalio mėnesį moteris turėjo sumokėti šiek tiek virš 15 Eur, o už lapkritį – per 124 Eur.

Būtų liūdna, jei nebūtų dar liūdniau. Atsivertusi sąskaitą už 2021 m. lapkritį Aušra ją palygino su 2022 m. lapkričiu. Taigi, už buto patalpų 2021 m. lapkričio mėn. šildymą ir kitus patarnavimus, kuriuos teikia Šilutės šilumininkai, moteris tąkart mokėjo 81 Eur. Štai ir skirtumas: 2021 m. lapkričio sąskaita už šildymą – 81,14 Eur, 2022 m. to paties mėnesio – 151,19 Eur. Ar yra iš ko rinktis? Aušra, norėdama sutikti šventes be skolų, perskaičiavo šventėms skirtą biudžetą ir, žinoma, sumokėjo dvigubai išaugusią sąskaitą.

Moka už drėgmę ir šaltį

Su liūdna realybe susidūrė ir jauna šeima, gyvenanti Liepų gatvėje, nerenovuotame daugiabutyje. Už 2022 m. lapkričio mėn. šildymą 55,7 kv. m bute atėjo bendra sąskaita – 99,6 Eur. Į ją įskaičiuotas šildymas – 68,51 Eur, gyvatuko mokestis – 16,39 Eur ir kiti patarnavimai. Tuo tarpu sąskaita prieš metus, už 2021 m. lapkritį, siekė 66,22 Eur. Už šildymą tuokart buvo – 42,89 Eur, gyvatuko mokestis – 9,28 Eur.

Čia gyvenanti jauna mama Laura sako, kad skaudžiausia yra, jog čia gyventi yra didžiulis iššūkis. Temperatūra gruodžio mėnesį bute siekė apie 16-17 laipsnių šilumos… Tiesa, vasarą šeima bute pakeitė senus radiatorius į naujus, ir kai tik spalį prasidėjo šildymas, buvo gerokai šilčiau. Bet orams atšalus ir temperatūra radiatoriuose gerokai atšalo… Kokia problema? Anot Lauros, daugiabutis yra įkūręs savo bendriją, šildymą reguliuoja namo pirmininkas. Be to, minėtame name gyvena daug senjorų, kurie, ko gero, labiausiai yra suinteresuoti, kad sąskaitos už šildymą neslėgtų jų pečių, tad ir prašo namo pirmininką vis pareguliuoti šilumos kiekį į radiatorius.

Beje, šis namas jau buvo beveik paruoštas ir renovacijai, kuri jam būtina kaip žmogui oras. Bet gyventojų susirinkime, kuris įvyko praėjusią vasarą, senjorai vos ne iki muštynių stojo ginti savo pozicijas, kad namui nereikalinga jokia renovacija.

Anot Lauros, kiekvieną vasarą jų šeima iš paskutiniųjų stengiasi padaryti kosmetinį buto remontą, bet tai kas kartą nueina perniek, kai tik prasideda šaltasis sezonas. Bute sienos pelija, ant jų ir langų nuolat kaupiasi drėgmė, nepadeda ir specialus oro drėgmės surinkėjas, kuris kas mėnesį atsiriekia nemenką sumą už sunaudotą elektrą.

„Žmonės, kurie moka už šildymą daug, bet savo namuose gali jaustis komfortiškai, nes šilta ir sausa, yra laimingi. O mūsų atveju – apgailėtina. Mokame tiek, kiek priklauso, bet gyvename šaltai ir tarp pelėsių. Ir nematyti prošvaisčių, kada namas bus renovuotas, nors jo sienos tikrai kiauros“, – dalijosi savo skausmu Laura, auginanti nei metų neturinčią dukrelę.

Sąskaitos už nešildomas patalpas

Su gana neįprasta situacija susidūrė Laisvės 4 namo gyventojai. Dėl keistų sąskaitų už šildymą į redakciją kreipėsi kelios šio namo gyventojos, prašydamos padėti išsiaiškinti, nuo ko priklauso šildymo sąskaitų dydžiai. Namas yra renovuotas prieš kelerius metus.

50 kv. m bute gyvenanti šilutiškė Jadvyga Steponavičiūtė pasakojo, kad dėl padidėjusių sąskaitų už šildymą jų name gyventojai pretenzijų neturi. Namas juk renovuotas, jame šilta, o ir tos sąskaitos nebūtų tokios didelės, jei ne vienas keistas niuansas.

„Niekaip nesuprantame, kodėl tiek daug turime mokėti už bendro naudojimo patalpų šildymą“, – dalijosi savo nuogąstavimais šilutiškė. Anot moters, jos sąskaita už 50 kv. m buto šildymą su kompensacija praėjusį mėnesį siekė 17 Eur, tačiau už bendro naudojimo (laiptinės) patalpų šildymą priskaičiuota net didesnė suma – per 24 Eur. Be to, bendro naudojimo patalpose net nėra šildoma, tiesiog jose šildymas neįjungtas.

„Bandėme tai aiškintis ir su „Šilutės šilumos tinklų“ specialistais, bet negavome aiškaus ir suprantamo atsakymo. Pasijutome net pažeminti, lyg pajuokos objektais, kad nesuprantame tokio, rodos visiems, tik ne mums „aiškaus“ atsakymo“, – pasakojo pašnekovė.

Šilutiškė paprašė tarpininkauti bendraujant su Šilutės šilumininkais ir ieškant aiškaus atsakymo. Susisiekėme su UAB „Šilutės šilumos tinklai“ Vartotojų aptarnavimo centro vadove Loreta Griciūniene. Specialistė prisiminė neseniai vykusį pokalbį su minėto namo gyventojų delegacija ir sutiko dar kartą paaiškinti, kas „negerai“ su šiame name gaunamomis sąskaitomis už bendro naudojimo ploto šildymą.

Pasak L. Griciūnienės, kai pastate yra daugiau negu vienas šilumos ar karšto vandens vartotojas, visas pastate suvartotas šilumos kiekis, nustatytas pagal atsiskaitomųjų šilumos apskaitos prietaisų rodmenis, paskirstomas visiems vartotojams. O kiekvienas jų moka už jam priskirtą šilumos kiekį, išmatavus, įvertinus ar kitaip pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) rekomenduojamus ir su ja suderintus Šilumos paskirstymo metodus arba pagal namo butų savininkų parengtą savo metodą, suderintą su VERT, ir nustačius, kokia visų vartotojų bendrai suvartoto šilumos kiekio dalis tenka tam vartotojui.

Šilumos paskirstymo metodą – vieną visam pastatui, Civilinio kodekso nustatyta tvarka (t. y., balsų dauguma) renkasi pastato patalpų šilumos vartotojai ir apie priimtą sprendimą namo administratorius – šilumos ir karšto vandens prižiūrėtojas, (šiuo atveju – UAB „Mano būstas vakarai“) informuoja šilumos tiekėją – „Šilutės šilumos tinklus“.

Laisvės al. 4 namo administratorius UAB „Šilutės būstas vakarai“ yra sudaręs sutartį  su UAB Informacijos ir ryšių technologijos centru dėl šilumos daliklių, esančių ant radiatorių, nuskaitymo paslaugos. Tad šis centras nuskaito ir paskirsto – išdalija vartotojams šilumos kiekį, kurį parodo namo įvadinis šilumos apskaitos prietaisas, buto šildymui ir bendrosioms namo reikmėms. O „Šilutės šilumos tinklai“, gavę daugiabučio paskirstytą šilumos kiekį pagal butus ir bendrosioms namo reikmėms, pateikia vartotojams mokėjimo pranešimus.

Nuosavuose namuose – ne geriau

Sukilusios šildymo kainos tapo dideliu galvos skausmu daugeliui gyventojų. Tačiau šioje išaugusių sąskaitų „ašarų pakalnėje“ nieko naujo nėra: priminsime, kad „Šilutės naujienose“ dar rudens pradžioje rašė apie tai, jog šį žiemos sezoną laukia nemenki iššūkiai, nes sąskaitos augs trigubai ar net daugiau. Apie tai leido suprasti ir rudens pradžioje komentarą apie pasiruošimą šiltajam sezonui pateikęs „Šilutės šilumos tinklų“ vadovas Vaidotas Mačiulis. Jis neslėpė, kad brangstantis biokuras išaugins ir gyventojų sąskaitas.

Tačiau menka paguoda ir tiems gyventojams, kurie nesusiję su centralizuotu miesto šildymu. Naujakuriuose gyvenantis Antanas, kuris savo privatų namą šildo malkomis, sakė, jog prieš metus priekaba malkų jam kainavo 300 Eur. Praėjusį rudenį tokia pat priekaba jau kainavo mažiausiai 600 Eur ir daugiau, o tokių priekabų vienam sezonui reikia bent trijų.

Nelinksmesnė situacija ir medžio granulėmis kūrenamuose namuose. Šilutiškė Asta pasidalijo, kokia situacija yra jos daugiabutyje Cintjoniškių gatvėje, kurį gyventojai kūrena medžio granulėmis. „Lyginant su praėjusiais metais, 1 tonos medžio granulių kaina pakilo daugiau nei dvigubai…“, – sakė Asta. Anot moters, 8 butų namo gyventojai senokai yra pareiškę norą prijungti namo šildymą prie centralizuoto, bet tam niekaip nepavyksta rasti bendro susitarimo su šilumininkais.

Renovavusieji džiaugiasi

Visgi aiškėja, kad sąskaitos už šildymą šventes sugadino ne visiems. Štai kitame tos pačios Cintjoniškių g. renovuotame daugiabutyje gyvenanti Loreta sako pagrindo nervintis neturėjusi. Trijų kambarių bute su šeima  gyvenanti moteris gavo vos 22 eurų sąskaitą.

„Labai norėjau tos renovacijos, ir tikrai džiaugiuosi, kad to pasiekėme. Dabar ne tik namas gražiai atrodo, bet ir šilumą kambariuose reguliuojame patys – kiek norime, tiek ir šildomės“, – sakė šilutiškė.