Tiršta, karšta ir ypač triukšminga vakar, kovo 27 dieną, buvo šalia Šilutės esančiame vadinamajame Beždžionių pliaže ir čia esančiame miškelyje. Čia čirškė ne tik parskridę sparnuočiai, bet ir juos pasitikti su naujais nameliais susirinkę rajono mokyklų ir darželių ugdytiniai. Tai todėl, kad visos Lietuvos miškų urėdijos pakvietė šalies gyventojus į visuotinę paukščių sutikimo šventę „Paukščiai grįžta namo 2017“.
Minėtame Šilutės miškelyje iškelta gal pusšimtis naujų inkilų, dar po kelias dešimtis naujų namelių sparnuočiams šiemet iškelta visų kitų rajono girininkijų valdose.
Akcijos talkininkai sumušė rekordus
Kasmet Lietuvos miškų urėdijų darbuotojai su jaunaisiais miško bičiuliais sumeistrauja ir iškelia girininkijose, bendruomenių susibūrimo vietose šimtus naujų inkilėlių.
Šilutės urėdija neatsilieka. Urėdas Vaidas Bendaravičius pasakoja, kad kasmet urėdijos darbuotojai ne tik dalyvauja paukščių sutiktuvių akcijose, bet ir patys gamina bei iškelia šimtus inkilų. Šiemet šis darbas atliktas dar vasario pabaigoje – kovo pradžioje, kiekvienoje iš 11-os girininkijų iškabinta po 20 ir daugiau inkilų. Kartu ir išvalyta nemažai senųjų, dar gyventi tinkamų paukščių namelių.
Tiesa, šiemet miškininkai nuėjo lengvesniu keliu – inkilus ne patys kalė, bet apie 250 jų nupirko. Tiesiog nutarta, kad šis darbas reikalauja nemažai darbo ir laiko, o juos nupirkti nėra brangu.
Vakar ilgon eilėn surikiuoti inkilai stebino dydžių skirtumais, o miškininkai smalsiausiems aiškino, kuris kokiam paukščiui būsiąs tinkamiausias. Pats didžiausias, žinoma, apuokui ar pelėdai, o mažesnieji vieversiams, varnėnams ir kitiems smulkiems paukšteliams – visiems, kurie panorės tuose nameliuose apsigyventi.
Miškininkai stebėjosi talkininkų gausa, o urėdas konstatavo, kad šiemet, ko gero, sumušti visi 5 metus vykdomos akcijos masiškumo rekordai.
Bene tolimiausi svečiai buvo iš Švėkšnos ir Vainuto gimnazijų atvykę moksleiviai, kurie dalyvavo iš anksto paskelbtame floristinių paveikslų kūrimo konkurse. Tokius paveikslus kurti šiemet pasiūlė akcijos korodinatoriai, o ryžosi mokytojos Nijolės Kairienės vadovaujami jaunieji miško bičiuliai iš Švėkšnos ir vainutiškės moksleivės Gabrielė Bagdonaitė bei Emilija Skurdelytė, kurioms talkino mokytoja Valerija Eidikienė.
Akcijai baigiantis – kovo 31-ąją – gyvybės užtaisas bus suteiktas memorialui iš medžių „Žalgiris-600“ Nemenčinės miškų urėdijos Arvydų girininkijoje.
Šilutės urėdijos darbuotojai niekaip negalėjo nuspręsti, kieno – švėkšniškių ar vainutiškių – floristinis darbas geresnis, todėl gali būti, jog į Nemenčinę vyks abiejų darbų kūrėjai. Visi jie pelnė ir urėdijos dovanas.
Šilutės miškininkų dovana įteikta ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos pirmokui Tadui Petkevičiui, kuris dalyvavo Žemės dienai skirtų darbelių iš antrinių žaliavų konkurse. Tado darbas pripažintas labiausiai atitinkančiu temą.
Trumpai susipažinę ir apžiūrėję kitų atsivežtus inkilus moksleiviai ir darželinukai stebėjo Šilutės girininko Aliaus Gaudėšiaus pamoką, kaip teisingai inkilus pakabinti. O tada su savo mokytojomis ir kitais urėdijos darbuotojais pabiro po mišką.
Pats didžiausias malonumas visų laukė tada, kai jau visi inkilai kabėjo medžiuose, laukdami savo naujųjų šeimininkų. Tuomet prie savo katilo visus sukvietė rusniškis Algimantas Dirsė, kurio verdamos košės gardus kvapas seniai sklido po mišką ir kuteno vaikų nosis.
Gamtos mylėtojai į pamiškes ir parkus su inkilais traukia nuo 1923 metų, kuriais garsus Lietuvos gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas surengė pirmąją visuotinę Paukščių dieną – inkilų kėlimo šventę. Pagerbdama 90 metų išlikusią tradiciją Generalinė miškų urėdija 2013 metų kovo 18-ąją visus šalies gyventojus pakvietė dalyvauti visuomeninėje akcijoje „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“ ir iškelti savo inkilą. O nuo 2014 m. ne tik miškų urėdijose, bet ir bendruomenėse, savivaldybėse akcija įsitvirtino pavadinimu „Paukščiai grįžta namo“.
Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.
Rašyti atsakymą