Pradėjus gilintis į situaciją paaiškėjo, kad problema tikrai ne iš piršto laužta, o nuo sukčių porelės nukentėjusių žmonių – jau dešimtys, o gal net šimtai.
Tik va bėda – padaryti „gerą darbą“ pavyksta tik iš dalies: kreipęsi pagal adresą – į tiesiogiai reikalą tirti turinčius Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovus, liaudiškai tariant, apvalią špygą gauname ir mes: pareigūnų atsakymas yra neįtikėtinai „išsamus“ – net… trys sakiniai.
Mato tik vieną išeitį – viešumą
„Įveskite feisbuke „Salvinija Kuodyte“ ir rasite daugybę įrašų, kad žmonės buvo apgauti“, – dėstė mūsų skaitytojas Robertas. Išties aiškėja, kad dažniausiai šeimos pavarde prisistatanti porelė ieško skelbimų, kur žmonės superka įvairius daiktus, ieško tam tikrų knygų ar drabužių. Tuomet sukčiai rašo, kad jie turi ieškomą daiktą ir atsiunčia iš interneto ištrauktas nuotraukas. Sandėris įvyksta, pirkėjai daro pavedimus ir… Toliau jau kaip toje pasakoje: nei ragelių, nei nagelių… T. y., patiklieji nebemato nei savo pinigų, nei lauktosios prekės.
Tiesa, prarastosios sumos nedidelės – keli, keliolika ar kelios dešimtys eurų, tik retais atvejais – kiek virš 100 eurų. Todėl, pasak mūsų pašnekovo, nors daugelis ir kreipėsi į policiją, „tačiau dėl mažų sumų niekas nieko nedaro“.
„Turiu ne vieno žmogaus kontaktą, kuris buvo apgautas. Turime susirašinėjimus, banko pavedimus. Reikia viešumo“, – sako kitos išeities nebematantis mūsų pašnekovas Robertas.
Nukentėjusiųjų eilė ilgėja
Jis informuoja ir apie feisbuke susibūrusią nukentėjusiųjų grupę, pavadinimu „Nukentėję nuo Salvinijos“. Jos nariai, pasak Roberto, rašo pareiškimus policijai, gauna atsakymus, kad sukčiams skirta bauda, bet sumokėtų pinigų niekas neatgauna. Nukentėjusieji sako jau žinantys ir Salvinijos adresą, tačiau naudos iš to ne daugiau, kaip iš ožio pieno – surengti Linčo teismą jie, matyt, kol kas dar nesiryžta…
Pasirodo, kad socialiniame tinkle „Facebook“ jau nuo 2019-ųjų galima rasti daugybę sukčiavimu kaltinamos Salvinijos Kuodytės aukų liudijimų. Ir nors kiekviena istorija vis kitokia, ir sukčiams atiduotos sumos skirtingos, yra jose ir kai kas bendro: visi žmonės tikina, kad susigrąžinti prarastus pinigus ar bent jau sustabdyti sukčiautojos „verslą“ nepadeda nei policija, nei teismai. O nukentėjusiųjų eilė per tą laiką tik ilgėja.
Tauragės AVPK „suderino“ tris sakinius
Situaciją nušviečiame Tauragės AVPK atstovei Gretai Kęsminaitei ir viliamės, kad gausime išsamų policijos pareigūnų atsakymą. Tikime, kad kas nors iš šį reikalą žinančių, tiriančių pareigūnų arba paties AVPK vadovų išsamiai paaiškins daugybei nukentėjusių žmonių, ar jie gali tikėtis kada nors atgauti savo pinigus, kaip elgtis kitiems, kad nepakliūtų į sukčiautojos pinkles. O gal net ir panorės nuraminti žmones pranešdami, kad sukčiai nubausti ar jų „šeimyninis verslas“ uždarytas?..
Vylėmės be reikalo. „Policijai šie asmenys yra žinomi, ne kartą traukti administracinėn atsakomybėn visoje šalyje. Dėl kai kurių atvejų yra pradėti ir ikiteisminiai tyrimai. Policija nuolat įspėja žmones, tad jūsų įspėjimas taip pat prisidėtų prie didesnės prevencijos“, – tokius tris sakinukus gavome kaip išsamų paaiškinimą. Ir nebepadėjo jokie tolesni prašymai nei aiškinimai, kad viešumas vis dėlto irgi visada prisideda (ir nemenkai) prie nusikaltimų prevencijos.
„Toks yra suderintas atsakymas žiniasklaidai“, – dar tris kartus mums pakartojo Tauragės AVPK atstovė ryšiams su visuomene.
Ar po to galima stebėtis, kad žmonės galvoja, jog policija nieko nedaro?.. Mes nebesistebime.
Prašo kreiptis visus nukentėjusius
Laimė, kiek kitokios nuomonės dėl panašių situacijų viešinimo ir nusikaltimų prevencijos yra Šilutės PK viršininkas Remigijus Rudminas. Nors, redakcijos žiniomis, Šilutės PK ikiteisminių tyrimų dėl minėtų sukčių veiklos kol kas neatliekama, R. Rudminas noriai išsakė savo nuomonę.
Pasak PK viršininko, jis neatmeta, kad nuo S. Kuodytės ir V. Kuodžio nukentėjusių žmonių gali būti ir Šilutės rajone. Tokią nuomonę diktuoja praktika, nes visada į teisėsaugą dėl įvairių priežasčių kreipiasi toli gražu ne visi nukentėjusieji.
„Jeigu tokių apgautų žmonių yra, raginčiau juos nedelsiant skambinti telefonu 112 ir informuoti. Policijos pareigūnai visada dirba efektyviau, jei žino visą realią situaciją“, – sakė jis.
R. Rudmino nuomone, žiniasklaidai reikėtų tik „ačiū“ pasakyti už tai, kad ji viešina panašias veikas ir situacijas, nes tai neabejotinai prisideda prie jų prevencijos. „Juk jei bent 5 žmonės perskaitys ir sužinos, tai jau gerai, jau bent jie nebeužkibs ant tų sukčių kabliuko“, – sakė jis.
Itin patrauklus skelbimas – visada rizika
R. Rudminas dar kartą priminė, kad Kuodžių porelė – toli gražu ne vieninteliai sukčiai, „dirbantys“ viešojoje erdvėje. „Šilutės naujienose“ taip pat ne kartą rašėme apie situacijas, kai susigundę netikėtai mažomis kainomis žmonės bandė nusipirkti ne tik 10 ar 50 eurų kainuojančius daiktus, bet šimtus ir tūkstančius eurų kainuojančius daiktus, net žemės ūkio techniką. Kuo baigėsi tokie pirkimai, tikriausiai nebereikia aiškinti.
„Itin patrauklus skelbimas, už neįtikėtinai mažą – ženkliai mažesnę, nei rinkos – kainą parduodamas daiktas jau iš karto turėtų sukelti žmogui įtarimą. Tai visada susiję su rizika: arba daiktas bus nekokybiškas, brokuotas, arba jo išvis negausite“, – svarbiausią taisyklę internetiniams pirkėjams akcentuoja R. Rudminas.
Dar kartą jis primena ir taisyklę pirkti tik iš žinomų parduotuvių. „Raudona įspėjimo lemputė“, anot ilgamečio pareigūno, turėtų žmogui užsidegti ir tada, kai pardavėjas iš anksto prašo pervesti avansą. Galima prisiderinti laiką ir maršrutą, paprašyti susitikimo su pardavėju, kad galėtumėte akivaizdžiai pamatyti daiktą. Pagaliau, jei žmogui kažkas neaišku, jis turėtų klausti patarimo geriau internetinėje erdvėje susigaudančių artimųjų.
„Geriau 9 kartus nepasitikėti ir pasitikrinti, negu iš karto naiviai patikėjus perversti pinigus nežinomam žmogui“, – reziumuoja R. Rudminas.
Rašyti atsakymą