Baigiasi lapkritis, o kartu su juo į pabaigą eina ir paukščių žiedavimo sezonas neseniai renovuotoje Ventės ornitologinėje stotyje.
Čia dirbantys ornitologai turi kuo pasidžiaugti: šiemetiniai paukščių žiedavimo rezultatai yra 5-oje vietoje per visą nuo 1929-ųjų besitęsiančią paukščių žiedavimo šioje stotyje istoriją. Šiemet žiedelius pavyko uždėti 81 tūkstančiui per mūsų kraštą skrendančių sparnuočių ir beveik 800 čia gyvenančių šikšnosparnių.
Spalį vyravo nepalankūs vėjai
Atvykusieji į Ventės rago ornitologinę stotį šiomis dienomis pamato jau tik vieną iš šešių paukščių gaudyklių – didžiąją gaudyklę. Zigzaginės gaudyklės ir mažosios gaudyklės praėjusią savaitę buvo nuimtos, supakuotos ir kito šiltojo sezono pradžios – balandžio mėnesio – laukia sandėliuose. Bet ir didžioji gaudyklė lapkričio vėjų pagairėje stovės nebeilgai, ornitologai jau ruošiasi išmontuoti ir ją.
Beje, didžioji gaudyklė tokį vardą gavo ne šiaip sau, ji išties yra didžiausia visame pasaulyje paukščių gaudyklė.
Ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys sako, kad visas inventorius šiemet gerai „pasidarbavo“: į tinklus pateko net 81 tūkstantis paukščių, ir tai yra penktas rezultatas per visus 86 šios stoties veiklos metus.
Vedėjas pasakoja, kad vasarą stebint, kaip sparčiai auga sužieduotų sparnuočių skaičiai, prognozuota, jog šį sezoną sužieduotų paukščių skaičius gali būti net didžiausias per visą stoties istoriją. Bet koją pakišo vėjuotas spalis, kurio metu į tinklus pateko vos 10 tūkstančių paukščiukų. Pasak V.Jusio, įprastai spalį sužieduojama ir 30, ir net 40 tūkstančių paukščių, bet tokie rezultatai būna tada, kai visą mėnesį vyrauja palankūs pietvakarių ir vakarų vėjai. O šiemet spalį papūtė nepalankiai – iš rytų ir šiaurės.
Rekordiškai daug paukščių rūšių ir šikšnosparnių
Užtat metai buvo derlingi paukščių rūšimis – jų Ventės ornitologai užfiksavo net 131, kai įprastai būna pastebima 100-120 rūšių.
Skaitlingiausiais tuntais per Ventę šiemet skriejo varnėnai – jų sužieduota net apie 25 tūkstančius. Toliau rikiuojasi didžioji, juodoji ir mėlynoji zylės, liepsnelės ir kiti paukšteliai, kurie irgi skaičiuojami tūkstančiais.
Pusė visų paukščių buvo įkliuvę būtent į didžiąją gaudyklę. Ja šiemet pagauta ir žymiai daugiau tokių paukščių, kurie ankstesniais metais ornitologams į rankas pakliūdavo itin retai, pavyzdžiui, svilikėlių, dagilių, čivilių.
Ornitologai jau daug metų rengia išvykas į Kintus, kur lenda po Minijos upės tiltu. Jie žino, kad čia – ypač mėgiama šikšnosparnių gyvenimo vieta. Šiemetinis derlius ir čia buvo solidus: po tiltu apžieduota didelė dalis iš visų 800 šiemet sužieduotų šikšnosparnių. Įprastai šių mažyčių žinduolių ornitologams pakliūva vos po kelias dešimtis, geriausiais metais – iki 100, o rekordas, anot V.Jusio, buvo užfiksuotas gal prieš du dešimtmečius, kuomet per sezoną jų buvo sužieduota apie 400.
Nemažai šikšnosparnių šiemet irgi pakliuvo į didžiosios gaudyklės pinkles.
Ventę aplankė staigmena – tripirštis kiras
Mėgiamas darbas čia dirbantiems ornitologams pateikė dar vieną staigmeną: praėjusį sekmadienį Vytautui Eigirdui Ventėje teko stebėti ypač Lietuvoje retai matomą tripirštį kirą – jaunas tripirštis kiras (Rissa tridactyla) skraidė aplink Ventės rago molą. Ventiškiai bandė ir pagauti šį retą sparnuotį, bet jiems nepavyko.
Šis paukštis peri Šiaurės jūrose, ant uolų, kur susiburia vadinamieji paukščių turgūs. Į mūsų kraštą jį kartkartėmis atneša nebent smarkūs vėjai, nes pastebimas jis tik audrų metu. Šiemet tripirštis kiras Lietuvoje iš viso matytas vos 3 kartus. Per visą paukščių stebėjimo istoriją jis stebėtas 92 kartus. Ventės rage tripirštis kiras pastebėtas tik antrą kartą – anksčiau V.Eigirdas jį stebėjo 2013 metų lapkričio pradžioje.
Per 3 mėnesius – keliolika tūkstančių turistų
Žiemą praskrendančius paukštelius ornitologai gaudys voratinklinėmis gaudyklėmis ir žieduos visus, kurie tik įklius. Bet žiema – metas, kai jų laukia ir kiti darbai: visus per sezoną sukauptus duomenis reikia suvesti į duomenų bazes, tad bus daug darbo prie kompiuterio.
Šiemet atnaujinus Ventės ornitologinės stoties pastatus, aplinką ir įrangą čia sulaukta žymiai daugiau turistų. V.Jusio duomenimis, nuo rekonstruotos stoties atidarymo, per 3 mėnesius, čia apsilankė keliolika tūkstančių smalsuolių. Dauguma jų – apie 95 proc. – Lietuvos gyventojai, nedidelė dalelė – vokiečiai.
Šiuo metu Ventėje jau smarkiai sumažėjo ne tik paukščių, bet ir turistų.
Rašyti atsakymą