„Romantinis sukčiavimas ir toliau rikiuojasi tarp dažniausių ir „brangiausių“ sukčiavimo atvejų, tad svarbu neprarasti budrumo“, – įspėja Tauragės AVPK pareigūnai.
Įtikina nuoširdumu
Su savo aukomis sukčiai susipažįsta internetinėse pažinčių programėlėse ar socialiniuose tinkluose, ir ilgai su jomis bendrauja. Taip užsitarnaujamas aukos pasitikėjimas.
„Sukčiai yra įdėmūs klausytojai, jie stengiasi apie savo auką sužinoti kuo daugiau, kad galėtų kalbėtis apie neva bendrus pomėgius. Taip aukos patiki santykio nuoširdumu, dingsta skeptiškas nusiteikimas dėl naujos pažinties. Kai piktavaliai pajunta, kad auka užkibo, imasi pinigų išviliojimo taktikų“, – sako „Swedbank“ specialistė Justina Bagdanavičiūtė.
Sukčiai paprastai prašo finansinės pagalbos sau ar savo neva sergančiam artimajam. Kartais įtikina, kad išsiuntė aukai dovaną, tačiau ši įstrigo muitinėje ir tik auka gali sumokėti reikiamą mokestį siuntai atgauti, nes dovana – aukos vardu. Prašymas atsiųsti pinigų kelionei aplankyti savo aukos – taip pat įprasta taktika.
Dažnai pirmiausia prašoma mažesnių sumų, o pastebėjus, kad auka prašymus pildo, sumos didinamos. Neretai šioje stadijoje banko sistemos jau fiksuoja netipiškus klientų pavedimus, o banko darbuotojai susisiekia su klientais mėgindami išsiaiškinti netipiškos elgsenos priežastis.
Pasak banko atstovės, gyvai niekuomet nesutikto „Valentino“ prašymas pervesti pinigų – ryškiausias pavojaus signalas, kad reikalų turime su piktavaliais. Sulaukus tokio prašymo, jo nereikėtų vykdyti.
Dažniau užkimba moterys
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Lina Banienė sako, kad Šilutės rajone romantinių sukčiavimo atvejų šiemet dar nefiksuota.
Pasak L. Banienės, reikia pasidžiaugti, kad mūsų rajono moterys matyt jau nebėra tokios patiklios ir išmoko situacijas vertinti kritiškai. O dažniausiai ant tokių „donžuanų“ kabliukų užkimba moterys, kurios verčiasi sunkiai, yra emociškai palūžusios dėl tam tikrų susiklosčiusių įvairių aplinkybių.
„Sukčiai puikiai išmano žmogaus psichologiją, pasitelkdami įtaigias manipuliacijos technikas aukos pasitikėjimą įgyja po truputį, žmogui to nė nepastebint, tad atpažinti juos sudėtinga. Raginame nepasitikėti asmenimis, kurie prašo finansiškai padėti, net jei tai būtų prašymas sumokėti už siuntinį, kuriame neva yra vertingi daiktai. Tokie asmenys dažnai jau antrą dieną pasako, kad nukentėjusiąją myli ir negali be jos gyventi. Neretai nauji mylimieji yra „iš tolimos šalies“ ir negali atvykti pas jus, nes „negali pasiekti savo finansų“ – jų sąskaitos užblokuotos, kortelės neveikia ir panašiai. Nepasiduokite psichologiniam spaudimui!“, – ragina pareigūnė.
Kaip atpažinti romantinį sukčių?
Žmogus, su kuriuo bendraujate, iš pirmo žvilgsnio „gyvena“ tobulą gyvenimą: užima aukštas pareigas, daug keliauja ir turi pinigų. Tačiau jei jam „staiga“ atsitinka „nelaimė“ – miršta artimasis, užklumpa sunki liga, užblokuojamos banko sąskaitos ir jis prašo pervesti ar paskolinti jam pinigų, sustokite. Neretai nauji mylimieji yra „iš tolimos šalies“ ir negali atvykti pas jus, nes „negali pasiekti savo finansų“ ir pan.
Pasakojant tokias graudžias istorijas ir įgijus pasitikėjimą, tampa nesudėtinga asmenį įkalbėti dalintis ir intymia informacija, finansiniais duomenimis, prisijungimo prie interneto banko informacija. Turėdami itin asmeniškos informacijos, sukčiai gali imtis šantažo.
Dalykas, vienijantis visus romantinio sukčiavimo scenarijus – siekis iš jūsų išvilioti pinigus, tad visais atvejais, užmezgę naują pažintį internete, būkite itin budrūs.
Į ką atkreipti dėmesį?
Pirmiausia daugiau pasidomėkite asmeniu. Paieškokite jo profilio socialiniuose tinkluose, „Google“ platformoje ir kitur – viešojoje informacijoje gali būti užuominų apie tai, kad asmuo apgaudinėja kitus. Socialiniuose tinkluose patalpintas ar jums atsiųstas nuotraukas patikrinkite „Google Images“ platformoje: tapatybių vagystės yra dažnos.
Atkreipkite dėmesį kokią gyvenimo istoriją asmuo pasakoja. Jei tai „užsienietis“, turintis Lietuvoje atidarytą banko sąskaitą (tokios sąskaitos prasideda raidėmis „LT“), sukluskite. Užsienio šalių piliečiai, norėdami atsidaryti banko sąskaitą Lietuvoje, turi pateikti įrodymus, kad yra su šalimi susiję. Tad, jei iš užsieniečio gaunate prašymą pervesti pinigų į lietuvišką sąskaitą, tai gali reikšti, kad bendraujate su sukčiumi.
Nepasiduokite psichologiniam spaudimui ir jokiais būdais naujam pažįstamam neskolinkite pinigų. Galite ne tik nukentėti finansiškai. Patys to neįtardami galite prisidėti prie nusikalstamos veikos – pinigų plovimo.
Papasakokite apie šį asmenį šeimos nariui ar draugui, paklauskite jų nuomonės. O jei kyla įtarimų dėl asmeninio ar finansinio saugumo, kreipkitės į policiją ir banką, kad būtų imtasi priemonių jūsų santaupoms apsaugoti.
Parengta pagal SEB banko ir Lietuvos bankų asociacijos medžiagą.
Rašyti atsakymą