Slenkantys plaukai ar skilinėjantys nagai įspėja apie skydliaukės problemas

Skydliaukės gaminami hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos panaudojimą ir daugelį kitų fiziologinių procesų. Sutrikus jos veiklai, pirmieji požymiai atsispindi odoje, plaukuose ir naguose – jie praranda sveiką išvaizdą. Hormonų disbalansą galima nustatyti specialiais tyrimais.

Kai skydliaukė gamina per mažai hormonų, diagnozuojama hipotirozė, o kai hormonų gamyba yra per didelė – hipertirozė. Tiek esant per aktyviai, tiek sulėtėjusiai skydliaukės veiklai gali pasireikšti odos bėrimai, plaukų slinkimas, nagų skilinėjimas, sako sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ endokrinologė Edita Prakapienė.

Hipotiroze sergantys žmonės dažnai skundžiasi išsausėjusia oda, slenkančiais ir sausėjančiais plaukais, trapiais nagais, svorio augimu, nuovargiu, mieguistumu, šalčio netoleravimu, lėtesne kalba, suprastėjusia atmintimi, vidurių užkietėjimu, moterys – mėnesinių ciklo sutrikimais. Tuo tarpu hipertirozė (tirotoksikozė) gali sukelti gausų prakaitavimą, plaukų slinkimą, svorio mažėjimą, rankų drebulį, dažną širdies plakimą, ritmo sutrikimus ir nuotaikų kaitą.

Tyrimai

Norint sustabdyti plaukų slinkimą ir pagerinti odos būklę, svarbu laiku nustatyti skydliaukės hormonų sutrikimus ir pasirinkti tinkamą gydymą.

Siekiant išsiaiškinti, ar organizmo pokyčiai nėra susiję su skydliaukės hormonų disbalansu, atliekami kraujo tyrimai, nustatantys tirotropinio hormono (TSH), laisvojo tiroksino (FT4) ir laisvojo trijodtironino (FT3) koncentraciją.

Kadangi skydliaukės veiklos sutrikimus dažnai sukelia autoimuninės ligos, papildomai patariama atlikti specifinius antiTPO, antiTG ir antiTSHr tyrimus. Jie leidžia įvertinti, ar skydliaukės veiklos pokyčiai susiję su autoimuniniu procesu. Šie tyrimai neparodo, ar skydliaukės veiklos pokyčiai lemia plaukų slinkimą ar kitus matomus kūno pokyčius – jie konstatuoja, ar yra skydliaukės autoimuninė liga, ar ne.

Gydymas

Gydytojas endokrinologas, įvertinęs kraujo rodiklius bei skydliaukės echoskopijos duomenis parenka gydymą.

„Esant hipotirozei, dažnai pasireiškia geležies, magnio ir vitamino B12 trūkumas. Magnio trūkumas gali būti pastebimas ir sergant hipertiroze. Tačiau, esant skydliaukės veiklos suaktyvėjimui, reikėtų vengti jodo papildų vartojimo“, – pastebi gydytoja.

Skydliaukės veiklos sutrikimų metu rekomenduojama vartoti seleną, kuris pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir padeda palaikyti sveiką nagų ir plaukų būklę.

Skydliaukės veiklai didelę įtaką daro ne tik vitaminų ir mineralų pusiausvyra, bet ir gyvenimo būdas. Stresas, netinkama mityba bei miego trūkumas apsunkina skydliaukės darbą. Todėl verta pasirūpinti subalansuota mityba, poilsiu ir emocine sveikata.

BNS inf.