Tikrieji vienkartinių indų privalumai ir trūkumai

Reikia pripažinti, kad šiandien vienkartinės pakuotės yra neatsiejama maisto industrijos dalis. Be jų maisto pristatymas būtų sunkiai arba visai neįsivaizduojamas. Visgi, kol vieni nepaliaudami vardina vienkartinių indų naudojimo privalumus, kiti grūmoja pirštu, primindami naujausius, vartotojiškumą pasaulyje atskleidžiančius, statistinius duomenis bei tvarumo svarbą.

Tad kieno gi pusėje yra tiesa? Verta rinktis vienkartines pakuotes ar ne? Galiausiai, kokie yra tikrieji vienkartinių indų privalumai ir trūkumai?

Kokie yra vienkartinių indų privalumai?

Akivaizdu, kad toks vienkartinių indų populiarumas visame pasaulyje yra sąlygojamas būtent jų privalumų, tad apžvelkime keletą svarbiausių iš jų.

  •   Patogumas

Tai – kone dažniausiai žmonių įvardijamas privalumas. Vienkartinės arba daugkartinės pakuotės, pagamintos iš kartono ar plastiko, leidžia greitai ir paprastai pasiruošti iškylai gamtoje, netikėtoms vaišėms darbe ar kitoms situacijoms, kai reikia negaištant pernelyg daug laiko pasidalinti maistu ar gėrimais. Be to, tokios pakuotės leidžia ir itin greitai susitvarkyti.

  •   Estetika

Tai dar vienas vienkartinių indų privalumas. Pobūviams ar šventėms, į kurias susirenka daug žmonių, parūpinti pakankamą kiekį vienodų taurių ar stiklinių gėrimams bei indų maistui dažnai – misija neįmanoma. Paprastai didelį kiekį gali ribotas tiekėjų skaičius, o kaina nebūna itin draugiška. Šiuo atveju vienkartiniai indai tampa estetiška išeitimi – leidžia išlaikyti šventės stalų stilistinį vientisumą.

  •   Žema kaina

Kaina – taip pat aktualus aspektas, kuris itin dažnai lemia vienkartinių indų pasirinkimą. Vienkartiniai indai paprastai pasižymi žema kaina. Todėl, jeigu šventei numatytas biudžetas yra ribotas, jos organizatoriai mieliau renkasi mažiau išleisti indams ir mieliau investuoja į maistą.

  •   Laiko taupymas

Operatyvumas – irgi svarbus dėmuo, kuris paskatina žmones mieliau rinktis vienkartinius indus nei ieškoti jiems alternatyvų. Indų plovimas nėra pats maloniausias užsiėmimas, į kurį veržtųsi savanorių būrys. Tad galimybė jo išvengti ir sutaupyti bent šiek tiek laiko visuomet skamba kaip puikus sprendimas. Ypač šiuo laiku, kai visi sakosi jaučiantys laiko stygių savo gyvenime.

Ar vienkartiniai indai turi trūkumų?

Į šį klausimą galima atsakyti tiesmukai – taip, turi. Žemiau – svarbiausieji iš jų.

  •   Tarša

Deja, reikia pripažinti, kad vienkartiniai indai taip pat turi ir trūkumų. Kone reikšmingiausia iš jų, tai – nesaikingo vartotojiškumo kuriama tarša. Šiandien vis dažniau kalbama apie tai, kad vienkartiniai indai yra itin didelis taršos šaltinis, kuris prisideda ir prie klimato kaitos. Būtent dėl šios priežasties ir galime pastebėti palaipsniui mūsų kasdienybėje įgyvendinamus pokyčius – apmokestinamus vienkartinius puodelius, plastikinius maišelius ir kt.

  •   Ribotas pasirinkimas

Vienkartiniai indai nepasižymi tokia pat kokybe ir dizaino įvairove kaip keraminiai indai. Tai reiškia, kad pasirinkus naudoti vienkartinius indus, neabejotinai atsidursite tam tikruose rėmuose – galėsite rinktis iš riboto skaičiaus alternatyvų. Reikia nepamiršti ir to, kad vienkartiniai indai išlieka vienkartiniais, t. y. sukurtais naudoti vieną kartą. Nors jie gali atrodyti išties estetiškai, tačiau niekuomet nepakeis taurių ar keraminių indų sukuriamo prabangos įvaizdžio.

Ar verta rinktis vienkartinius indus?

Apžvelgus vienkartinių indų privalumus ir trūkumus, galima drąsiai konstatuoti, kad – verta. Nors jų trūkumai verčia sunerimti, tačiau privalumų gausa juos neabejotinai užgožia. Vargu, ar ši tendencija artimiausiu metu pasikeis. Tikėtina, kad vartojimo lygis ateityje išliks pakankamai aukštas, tačiau taršos problemai spręsti atsiras tobulesnių metodų nei tie, kurie yra taikomi pasaulyje šiuo metu. Taip pat reikia viltis, kad bėgant laikui žmonės ims sąmoningiau vartoti ir, kai yra galimybė, rinksis aplinkai draugiškesnes alternatyvas.