Laboratoriniai indai neatsiejama kasdienio darbo įvairiose tyrimų laboratorijose dalis. Jie naudojami cheminiams laboratoriniams tyrimams atlikti. Svarbu akcentuoti, jog cheminių bei biologinių tyrimų laboratorijose dažniausiai naudojami stikliniai indai. Kodėl? Viena iš priežasčių – jie yra atsparūs karščiui, šalčiui ir įbrėžimams. Be to, jie yra skaidrūs, todėl galima stebėti, kas vyksta indo viduje. Stikliniai laboratoriniai indai lengvai valomi, jų cheminės savybės laikui bėgant nesikeičia. Kartais kai kurie cheminiai indai yra gaminami iš plastiko bei gumos.
Laboratorijoje naudojami indai gali būti įvairūs:
- stiklinės;
- garinimo lėkštelės;
- kolbos;
- piltuvėliai ir kt.
Šiuos indus paprastai atrenka asmuo, atsakingas už konkrečią laboratorinę analizę. Skirtingiems bandymams atlikti reikalingi kitokie, iš skirtingo stiklo pagaminti laboratoriniai indai. Vienus bandymus pavyks kokybiškai atlikti naudojant pigius, masinės gamybos indus, kitiems prireiks specialaus stiklo, išgauto naudojant stiklo pūstuvą.
Atliekant tam tikrus bandymus gali tekti kontroliuoti skysčio srautą ir pan. Taigi kiekvienam laboratoriniam bandymui pagal jo specifiką parenkami atitinkami indai.
Galima teigti, jog dažniausiai laboratoriniams tyrimams naudojama:
- kolbos;
- piltuvėliai;
- įvairių dydžių stiklinės (ypač matavimo stiklinė);
- garinimo lėkštelės;
- įvairios Erlenmejerio kolbos.
Kolbos apvaliu dugnu naudojamos skysčiams kaitinti atliekant įvairius bandymus, taip pat kitoms medžiagoms gaminti.
Laboratoriniai bandymai neįsivaizduojami ir be matavimo stiklinės, nes reikia tiksliai pamatuoti įvairių medžiagų kiekius. Kitaip bandymai nebus tikslūs.
Cheminiai indai gali būti pagaminti iš kelių tipų stiklo, kurių kiekviena turi skirtingus gebėjimus ir naudojama įvairiems tikslams. Borosilikatinis stiklas yra skaidrus ir gali atlaikyti terminį stresą. Kvarcinis stiklas gali atlaikyti labai aukštą temperatūrą ir tam tikrose elektromagnetinio spektro dalyse yra skaidrus. Tamsintas rudas stiklas gali blokuoti ultravioletinius bei infraraudonuosius spindulius. Storasienis stiklas gali atlaikyti slėgį. Pro smulkiai akytą stiklą gali praeiti dujos arba skystis. Dengto stiklo dirbiniai yra specialiai apdoroti, kad sumažėtų lūžio ar gedimo tikimybė.
Apibendrinant, laboratoriniai indai dažniausiai yra gaminami iš stiklo, kartais iš gumos ar plastiko. Skirtingiems laboratoriniams tyrimams, bandymams, reikalingi skirtingi indai. Svarbu išsirinkti kokybiškus laboratorinius indus.
Rašyti atsakymą