Praėjusiais metais žymiai padaugėjo gaisrų gyvenamuosiuose pastatuose. Dvigubai dažniau nei ankstesniais metais liepsnos įsiplieskė dėl elektros įrenginių ir instaliacijos gedimų, ir krosnių, židinių bei dūmtraukių įrenginių netinkamos priežiūros. O šiemet mūsų ugniagesiams jau du kartus teko gelbėti net ir… pas ligonį skubančius Greitosios medikus.
Nesibaigianti problema – kaminai
„Statistika tikrai liūdna, o ją nagrinėjant kartais atrodo, kad mūsų žmonės yra patys sau priešai“, – sako Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) atstovas Arūnas Ališauskas.
A. Ališausko parengta praėjusių metų statistika byloja, kad pernai rajono ugniagesiams teko gesinti net 54 gyvenamuosius rajono gyventojų pastatus, kuriuose liepsnos kėsinosi sunaikinti visą turtą.
Tiesa, ypač viską niokojančių ir iki siūlo galo sunaikinančių gaisrų pernai pavyko išvengti. 2020-aisiais tokių gaisrų buvo kur kas mažiau – 39.
Viena pagrindinių tokių nelaimių priežasčių, apie kurią ugniagesiai nuolat kalba ir informuoja visomis įmanomomis priemonėmis – netvarkingi dūmtraukiai. Pasak A. Ališausko, dūmtraukius privalu valyti artėjant šildymo sezonui ir dar bent kartą per 3 mėnesius sezono metu. Tačiau tokius ugniagesių patarimus išgirsta tik menka dalis gyventojų. Kada užsidegs kaminuose susikaupę suodžiai, yra tik laiko klausimas, o tuomet jau ir iki baisios nelaimės lieka tik minutės.
„Gaisrų pernai padaugėjo būtent dėl šios priežasties. Sunku suprasti, kodėl žmonės yra tarsi priešai sau: žinodami, kad dėl kamino nepriežiūros gali netekti viso užgyvento turto, visgi nesiima priemonių jam apsaugoti“, – stebisi ugniagesių atstovas.
Beje, jis nepataria šio darbo imtis patiems, nors kai kam gal ir atrodo, jog tai nesunku, jog sugebės. Yra nemažai tokias paslaugas teikiančių žmonių, tad vertėtų kreiptis į tuos, kas šį darbą geriau išmano.
Daugėjo nelaimių buityje
Pernai rajone neužregistruota nė vieno gaisro gamybiniame pastate, kai užpernai toks vienas buvo. Užtat 2021 metais degė 2 prekybos, mokymo, kultūros, sveikatos administraciniai pastatai.
Įvairūs pagalbiniai ūkio pastatėliai pernai pleškėjo net 24 kartus, kai 2020-aisiais – tik 15 kartų. Šiek tiek mažėjo – nuo 14 iki 11 – degančių transporto priemonių, perpus rečiau – tik 4 kartus – degė ir nebenaudojami pastatai.
Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyrams 2021 metais šiek tiek rečiau – 150 kartų – teko skubėti atlikti įvairius gelbėjimo darbus. 2020-aisiais tokių darbų būta 168 kartus.
Smarkiai daugėjo ir atvejų, kai gelbėtojų šilutiškiai šaukėsi dėl nelaimių, kurių priežastis buvo jie patys, neatsargiai tvarkęsi buityje. Tokių iškvietimų pernai užregistruota 32, o užpernai buvo 25, ir tai – labai įvairūs atvejai. Būna, kad koks neblaivus pilietis, užkaitęs pietus, užsnūsta, arba išsiblaškę tėveliai ar jų atžalos užsitrenkia duris nepasiėmę raktų. Tuomet jau PGT vyrai kviečiami ir duris tenka laužti.
Gelbsti net ir… Greitosios medikus
Pastaruoju metu dažnėja atvejų, kai nerimą kaimynams sukelia vieniši šalia gyvenantys senoliai, kurių niekas nebemato kelias dienas. Tai, pasak A. Ališausko, jau su šiandienos aktualija – migracija – susiję reikalai, mat daugelio senų žmonių vaikai išvykę į užsienį. Tokių vienišų namuose mirusių žmonių kasmet randama po kelis.
Ugniagesių pagalbos kartais prireikia net ir Greitosios pagalbos medikams, o šiemet tokie atvejai jau buvo net du, ir abu – Vainuto seniūnijos Girininkų kaime. Sausio 4 d. PGT vyrams pranešta, kad pas šio kaimo Kalnalio gatvėje gyvenantį ligonį skubantys medikai nedrįsta važiuoti iki namų, mat kelias yra labai pažliugęs. Pas ligonį nuvyko PGT vyrai ir įsodinę jį į autocisterną atvežė iki Greitosios automobilio.
Jau kitą dieną panašus iškvietimas atskriejo iš kitos šio kaimo – Šylių gatvės. Čia „greitukė“ tiesiog užklimpo ir ją į kelią ugniagesiams teko ištraukti prikalbinus lynu.
„Šiuo metų laiku rajone daug kelių yra labai prastos būklės, tad tokių iškvietimų dar gali daugėti“, – mano A. Ališauskas.
Skaudžiausia, kai žūsta žmonės
Pernai daugėjo ir iškvietimų į autoavarijas – nuo 19 kartų 2020-aisiais iki 24 kartų 2021-aisiais. Žymiai dažniau tarnybos vyrams teko ieškoti skenduolių (užpernai 1, pernai jau 3 kartus), ir atlikti gelbėjimo darbus vandenyje (2020 m. – 3, 2021 m. – 8 kartus).
„Skaudžiausia, kai dėl savo neatsargumo nukenčia ar net žūsta žmonės“, – sako A. Ališauskas. Jis primena, kad ir pernai, ir užpernai liepsnos pasiglemžė po vieną krašto gyventojo gyvybę. Užpernai vienas vyras žuvo Žemaičių Naumiestyje, o pernai – neatsargiai su ugnimi elgęsis Šilutės seniūnijos gyventojas.
Kasmet po kelis žmones gaisrai ir sužaloja.
Rašyti atsakymą