Vaistinėse jau skiepijama nuo gripo

Lietuvos vaistines jau pasiekė vakcinos nuo gripo – gyventojai kviečiami pasiruošti šaltajam sezonui ir pasiskiepyti.

Atsižvelgiant į epidemiologinę COVID-19 ligos situaciją, nuo 2022 m. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, COVID-19 liga buvo integruota į gripo ir kitų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) epidemiologinę priežiūrą. NVSC visus metus stebi bendrą sergamumo gripu, COVID-19 liga ir kitomis ŪVKTI dinamiką.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, liepos ir rugpjūčio mėnesiais fiksuota vis daugiau COVID-19 ligos atvejų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. COVID-19 ligai, gripui ir kitoms ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms (ŪVKTI) būdingas tas pats plitimo kelias, o sergamumo pakilimas fiksuojamas rudenį ir žiemą.

Efektyviausia priemonė nuo COVID-19 ir nuo gripo bei jo komplikacijų yra skiepai. Vakcinos nuo gripo jau atvyko į „Gintarinės vaistinės“ tinklo vaistines.

„Nepaisant panašių simptomų – silpnumo, temperatūros, kosulio, gerklės ir galvos skausmų – gripas nėra tik paprastas peršalimas. Tai staigi ir greitai besivystanti kvėpavimo takų infekcija, pavojinga dėl sukeliamų komplikacijų – plaučių ar ausies uždegimo, kraujo užkrėtimo, meningito ir kt. Skiepai yra efektyviausia apsaugos nuo gripo priemonė“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.

Didžiausia rizika užsikrėsti gripu – nuo spalio iki kovo, todėl skiepytis rekomenduojama prieš gripo sezoną, t.y. rugsėjį-lapkritį. Praleidus skiepą rudenį, naudinga tai padaryti iki pavasario.

Siekiant apsisaugoti nuo gripo, reikia stiprinti imuninę sistemą ir vengti susibūrimų epidemijos metu. Imuniteto stiprinimas yra ilgalaikis ir kompleksinis procesas, susidedantis iš subalansuotos mitybos, fizinio aktyvumo, pakankamo poilsio bei higienos. Rekomenduojama suteikti kūnui pakankamai poilsio, kasdien palaikant panašų ritmą ir miegant maždaug 8 valandas per parą. Naudinga vartoti vitaminus bei maisto papildus, nepamiršti dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas, neplautomis rankomis neliesti veido, vengti kontaktų su sergančiais asmenimis.

BNS inf.