Praėjusią savaitę Šilutės Hugo Šojaus muziejus pasidalino žinia, jog po ilgų paieškų prie muziejaus kolektyvo prisijungė visuomenininkas, žurnalistas, Mažosios Lietuvos istorijos puoselėtojas Saulius Sodonis. Nuo šiol jis dirbs Žemaičių Naumiesčio muziejuje.
Žemaičių Naumiestis įdomus savo istorija, tačiau, anot Sauliaus, dar pakankamai nesuskambėjęs. Muziejus turėtų būtų viena įdomesnių miestelio vietų, į kurią būtų galima atvežti svečius, papasakoti istoriją, parodyti įdomius eksponatus. Naujasis muziejininkas tikisi, kad garsinti miestelio vardą jam padės visa bendruomenė.
Nori įsilieti į bendruomenę
Kurį laiką muziejininko Žemaičių Naumiestyje nebuvo, o pastaruoju metu ekspoziciją globojo Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė. Žemaičių Naumiesčio muziejaus ekspozicijoje S. Sodonis dirba dar tik savaitę. „Šilutės naujienoms“ jis pasakojo, kad šis miestelis jam nėra taip gerai pažįstamas kaip Šilutė ar Kintai. „Daug ką bandau suprasti, susipažįstu su kitų įstaigų darbuotojais. Dar tik pirmosios dienos“, – atviravo žinomas krašto žmogus.
Mažosios Lietuvos istorijos puoselėtojas sakė turintis daug sumanymų, kaip atgaivinti muziejaus ekspoziciją. Jis mano, kad šis muziejus gali būti svarbus ir lankytinas objektas, tačiau tam reikia pasiruošti. Čia daug įdomių eksponatų, vertingos istorinės medžiagos. Vieną eksponatą Saulius jau ir išgarsino feisbuke. Tai senovinis dantų taisymo įrenginys su… maišeliu dantų (apie jį skaitykite artimiausiuose „Šilutės naujienų“ sveikatos priedo numeriuose). Kiti eksponatai dar ruošiasi sušvisti savo įdomybėmis ir priminti čia gyvenusių žmonių praeitį.
Dirbti į Žemaičių Naumiestį Saulius važinės iš Švėkšnos, kur ir gyvena.
Naujasis muziejininkas tikisi bendradarbiauti su miestelio mokykla, Žemaičių etnokultūros centru, seniūnija. Jis tikisi įsilieti į bendruomenės gyvenimą, nes vienam įgyvendinti naujus sumanymus būtų sunku.
Lauks ir patarimų
S. Sodonis sako, kad Žemaičių Naumiestis – miestelis su turtinga praeitimi. „Kažkada istorijos mokytojo Benedikto Orento pradėtas pasakojimas apie čia gyvenusius žmones, jų užsiėmimus dėl daugelio priežasčių buvo gerokai sulėtėjęs, o kai kuriuo laiku net sustojęs. Tad džiaugiuosi atsiradusia galimybe tęsti šį darbą. O jis turėtų būti be galo įdomus, nes šiame Žemaitijos pasienio su Rytprūsiais miestelyje virė įdomus kasdienis gyvenimas, kuriame sugyveno įvairūs žmonės. Pasakojimas apie juos turėtų būti patrauklus, nes jie ne tik dirbo žemę, bet ir ėmėsi įvairių verslų ir užsiėmimų. Daug medžiagos bei eksponatų jam jau yra surinkęs B. Orentas bei po jo dirbę muziejininkai, tačiau iki įdomaus pasakojimo apie miestelį ir jo žmones dar nemažai reikia nuveikti. Tad reikės ne tik muziejaus darbuotojų pastangų, bet ir vietos bendruomenės patarimų. Tam esu pasiruošęs, ir būsiu dėkingas, jei to sulauksiu. Kartu galime sukurti įdomų pasakojimą, kad Žemaičių Naumiesčio vardas būtų ne tik taškas žemėlapyje ar pro šalį važiuojančių autobusų stotelė, bet ir vieta, kuria didžiuotųsi vietiniai ir apsilankę žmonės“, – kalbėjo naujasis muziejininkas.
Artimiausias Žemaičių Naumiesčio muziejaus suorganizuotas renginys – sausio 27 d. 10 val. įvyksiantis Holokausto aukų pagerbimas Šiaudviečių dauboje. Pagarbos valandėle bus prisimintos ir pagerbtos 1941 metais šioje dauboje nužudytos žydų genocido aukos.
Visą gyvenimą – kultūros srityje
S. Sodonis, visuomenininkas, žurnalistas, Mažosios Lietuvos istorijos puoselėtojas gimė Šiauliuose. Nuo 5 metų gyveno Vilniuje, kur baigė vidurinę mokyklą. Po studijų Vilniaus edukologijos universitete (buvęs Vilniaus pedagogikos institutas), 1982 metais atvyko į Šilutės kraštą, dirbo Vainuto ir Kintų mokyklose. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, nuo 1990 iki 1996 metų dirbo Šilutės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoju kultūrai. Vėliau jam teko dirbti muziejinį darbą Kintuose, buvo Vydūno muziejaus Kintuose direktorius.
S. Sodonio gyvenimo misija prasmingai siejasi su Vydūno, kitų Mažosios Lietuvos kultūros veikėjų vardais. 1988 m. kartu su kitais vydūniečiais iš Talino jis parvežė unikaliąją Vydūno arfą, kuri dabar yra vienas vertingiausių Kintų Vydūno kultūros centro eksponatų.
Daug S. Sodonis stengėsi 1991 metais organizuojant Vydūno perlaidojimą Bitėnuose, atstatė Martyno Jankaus spaustuvę Bitėnuose, rūpinosi Hugo Šojaus dvaro restauravimo pradžia.
S. Sodonis taip pat dirbo mokytoju, žurnalistu vietinėje žiniasklaidoje. Jis ir istoriją puoselėjančios interneto svetainės silaineskrastas.lt redaktorius. Kelis paskutinius metus jis dirbo Šilutės kultūros ir pramogų centre.
S. Sodonio nuopelnai mūsų kraštui buvo įvertinti – 2015 metais Šilutės rajono savivaldybė jam skyrė „Sidabrinės nendrės“ premiją.
Rašyti atsakymą